Az egyszer használatos műanyagok az utóbbi időben jelentősen meghatározták mindennapjainkat, ám úgy tűnik, a környezetünkre gyakorolt komoly hatásukra egyre többen felfigyelnek és nyitnak a tudatos felhasználás felé. Fekete Katalin ősszel indította el vállalkozását Szentesen. A Tree-PLA biológiailag lebomló és újrahasznosítható termékek forgalmazásával szeretne irányt mutatni a fenntartható fejlődés útján.

– Mindenekelőtt kérlek, beszéljünk egy kicsit arról, milyen cél vezérelt, amikor elindítottad a Tree-PLA-t?

– Háromgyermekes családanyaként nagyon fontosnak tartom, hogy tudatosak legyünk a környezetünkkel kapcsolatosan. Úgy gondolom, hogy kötelességünk vigyázni és odafigyelni a legapróbb dolgokra is. Mivel az egyszer használatos műanyagok szinte beleivódtak már az emberek mindennapjaiba, azok teljes kiiktatása megvalósíthatatlan lenne, ezért gondoltam arra, hogy elindítok egy vállalkozást, amely a műanyag termékek leváltását célozza meg. Több éve megfogalmazódott már bennem a Tree-PLA ötlete, és a nyár végére sikerült megteremteni az induláshoz szükséges előfeltételeket.

– Milyen üzenet rejlik a vállalkozás neve mögött?

– Egyrészről ott van benne a tree, ami ugye angolul fát jelent. Ezzel szeretnénk érzékeltetni, hogy mennyire fontos számunkra a fák védelme és támogatjuk a papírtermékek újrahasznosítását, illetve azt, hogy fenntartható erdőgazdaságokból kerüljenek ki azok a fa alapanyagok, amelyekből ilyen eldobható termékek készülnek. A PLA pedig a Polylactic acid, azaz a politejsav rövidítése. Ez jelenleg az egyik legjobb alternatíva a műanyag kiváltására. A mottónk a „Minden számít!”. Ezzel az eszmével szeretnénk irányt mutatni a fenntarthatóság felé.

– Milyen termékek vannak a palettán? Ki a célközönség?

– A termékpaletta sokrétű. Vendéglátóegységeknek környezetbarát termékeket: elviteles dobozokat, poharakat, tányérokat, evőeszközöket kínálok, a boltok, üzletek számára táskák, tasakok (szatyrok, zacskók), a lakosság számára pedig többféle szemeteszsák érhető el a kínálatban. Minden termékre igaz, hogy próbálok teljes mértékben elszakadni a műanyagtól. A táskák, zsákok, tasakok a hagyományos műanyaggal ellentétben növényi alapanyagúak, megfelelő időn belül biológiailag lebomlóak.

– Hozzávetőlegesen mennyi időt jelent a lebomlásuk a műanyag termékekkel szemben?

– Kommunális hulladékként, átlagos környezeti viszonyok mellett a termékek bomlása pár hónap után kezdődik meg. Komposztálás során, a páratartalomtól és hőmérséklettől függően ez az idő még kevesebb lehet. A teljes lebomlás ideje az imént említett tényezőkön túl függ még a termék méretétől, anyagvastagságától is. Ezzel szemben a műanyagok több száz évig is károsíthatják Földünket. Szerencsés, hogy ezt egyre többen felismerik, és egy idén hozott rendelet értelmében 2021-től a zöldhulladékokat csak biológiailag lebomló zsákokban szállítják el. Ezt nagyon jó kezdeményezésnek tartom, mert így teljesen műanyagmentesen kezdődik meg az újrahasznosítás.

– Ahogy említetted, a vállalkozásod forgalmaz, adódik a kérdés, hol készülnek ezek a termékek?

– Próbálok a lehető legtöbb esetben magyarországi gyártók felé nyitni, a hazait preferálom. A szemeteszsákok és az ingvállas táskák esetében kizárólag magyar gyártók termékét forgalmazom, ám a kínálatunkban akadnak olyan termékek is, melyeknek gyártása még nem indult be hazai szinten, így azok külföldről származnak.

– Mennyire látod a nyitottságot, az ilyen jellegű termékek használatára, akár céges, akár lakossági szinten?

– Az első pár hónap után elmondható, hogy pozitív visszajelzéseket kapok a lakosság és a vendéglátóegységek, üzletek részéről egyaránt. Természetesen az ár egy meghatározó dolog, azonban a 2021-től életbe lépő törvénymódosításoknak köszönhetően állami szinten is egyre inkább helyet adnak majd a lebomló eszközöknek, ugyanis több egyszerhasználatos műanyag termék (anyagvastagsától függően bizonyos táskák, tasakok) betiltására is sor fog kerülni. Ezzel nagy változás lép életbe, és bizakodó vagyok, hogy az emberek elhiszik, hogy fenntarthatóság szempontjából gondban vagyunk és ezen változtatnunk kell.

– Mennyire szabnak gátat a környezetbarát termékek használatában a költségek?

– Akárhogy is nézzük, ez egy költségesebb dolog, mint a műanyag, így vannak olyan vállalkozások, ahol az utolsó pillanatig kivárnak, leginkább költséghatékonysági okokból. Ezzel szemben mégis azt látjuk, hogy nagyon sokan felismerték ennek fontosságát és nyitnak ebbe az irányba. Ez egyébként a lakosság részéről is elmondható, keresik a termékeinket és a visszajelzések alapján meg vannak elégedve velük.

– Ha már a lakosságnál tartunk, mivel ez egy mondhatni újkeletű dolog, feltételezem, hogy inkább a fiatalok keresik a Tree-PLA termékeket.

– Kezdetben én is arra számítottam, hogy elsősorban a 30 év körüliek keresnek meg, ám öröm számomra, hogy az 50-60-as korosztály is nyitott ez irányba, ami nagyon örvendetes.

– Milyen terveid vannak a jövőt illetően?

– A jövő évben tervezem egy új termékcsalád bevezetését. Ezek nem egyszer használatos termékekből fognak állni, ám szintén a bioműanyagokhoz kapcsolható eszközök lesznek.

Sebők Tamás
foto: pixabay.com

Kapcsolatfelvétel

Ha éppen nem vagyunk elérhetők, küldjön e-mailt!