A veszélyhelyzet és a koronavírus-járvány terjedése új kihívások elé állította a Magyar Vöröskeresztet és az Országos Vérellátó Szolgálatot, hiszen a vonatkozó rendeletek és előírások értelmében nagyon sok kiszállásos és munkahelyi véradás hiúsul meg. Természetesen az intézeti véradások nem álltak le, de ez azt jelenti, hogy így sokkal kevesebb embert tudnak elérni, amelyen most próbálnak meg változtatni. Sasvári Krisztinával, a Magyar Vöröskereszt Csongrád Megyei Szervezetének igazgatójával beszélgettünk.
– Nem könnyű, mert elég sok délelőtti véradást szervezünk, illetve sok iskolai, óvodai esemény elmarad, csakúgy, mint a falunapok, az egészségnapok, és azok a rendezvények, amelyek mindig lehetőséget teremtenek arra, hogy megszólítsuk a véradókat. A 14. héten például a véradási terv 50 százalékát tudtuk teljesíteni, a kiszállásos véradások elmaradása miatt. 555 fő volt a tervezett, és 297 fő jelent meg véradáson – osztotta meg lapunkkal az igazgató.
Nagyon szigorú kritériumok között zajlik a vér felhasználása és feldolgozása, amit az Országos Vérellátó Szolgálat végez. Vannak olyan vérkészítmények, amelyek felhasználási határideje nagyon rövid – például öt nap – emiatt szükséges a folyamatos utánpótlás. Ezért egy 4 napos ünnep, mint például a húsvét előtt a véradók már megszokhatták, hogy a Vöröskereszt mindig bejelentkezik. – Most olyan, mintha mindig 4 napos ünnep előtt lennénk, hiszen folyamatosan fel kell készülnünk, hogy fokozottan szervezzünk. Ami nem baj, mert alkalmazkodunk a kihívásokhoz, csak nagyon fontos, hogy a véradók tudják, számítunk rájuk. A tervezett műtéteket elhalasztották, és 30 százalékkal kevesebb a baleset is, de vannak sürgős, életmentő műtétek, szülnek, vagy esnek át olyan beavatkozásokon, ahol szükség van vérre. Ezért nagyon fontos, hogy az egyébként is leterhelt és nehéz helyzet előtt álló egészségügynek ne kelljen vérhiánnyal küzdenie. Most az a küldetésünk, hogy legalább erre ne kelljen koncentrálni. Összefogva a véradókkal a Vöröskereszt megszervezi, hogy folyamatosan rendelkezésre álljon a megfelelő mennyiségű vér ahhoz, hogy azokat az embereket meg lehessen menteni, akiknek szükségük van vérre – fogalmazott Sasvári Krisztina.
A véradók egészsége mindennél fontosabb, ezért a koronavírus-járvány miatt szigorodtak a feltételek, hogy a véradás eseménye és helyszíne biztonságos legyen. Mindent megtesznek annak érdekében, hogy kiszűrjék azokat a potenciális véradókat, akik esetleg a járvány terjesztői lehetnek. Ezért arra kérik a segíteni szándékozókat, hogy legalább 30 napig ne adjon vért az, aki
- külföldön járt
- a környezetében találkozhatott pozitív koronavírus fertőzöttel
- magas láz, száraz köhögés és nehézlégzés tüneteit produkálta
- nem érzi magát egészségesnek.
A véradás helyszínén felteszik ezeket a kérdéseket, elvégzik az általános felmérést, fertőtlenítik a kezet, és a szociális távolságtartásra is ügyelni kell. A véradó helyiségben egyszerre 4-5 személynél több nem tartózkodhat. A véradók türelmesen fogadják, mindenki megérti, hogy ez azt szolgálja, hogy vigyázzunk egymás egészségére, tette hozzá az igazgató.
Hangsúlyozta, hogy a koronavírus cseppfertőzéssel terjed, vérrel nem átadható. Felhívta a figyelmet, hogy a véradók kövessék a Véradás – Csongrád megye Facebook oldalt, ahol mindig friss információkat találnak az aktualitásokról. Illetve kérik, hogy mindenki adja meg a mobilszámát, mert fokozatosan állnak át az SMS-sel történő értesítésekre, ami azért is fontos, mert ezzel tudja igazolni valaki, hogy véradásra jön.
Húsvét előtt 141 ember életét mentették meg a szentesi véradók
Húsvét előtt, április 9-én várta a véradókat a Dr. Bugyi István Kórház Vérellátó Osztálya és a Magyar Vöröskereszt Csongrád Megyei és Szentesi Területi Szervezete. Csütörtök délután 47 fő nyújtotta karját, akik így 141 ember életét mentették meg. Új véradót is köszönthettek a vérellátó és a vöröskereszt munkatársai. Az első 31 résztvevő a támogatók jóvoltából a fürdőbelépőkön túl tombola ajándékokkal térhetett haza, melyekben csokoládé, üdítő, konzerv, sör, és aprósütemények voltak.
Palicska Irén