Olvasóink kérésére a Csongrád Megyei Dr. Bugyi István Kórház rendelőintézetében lévő szakrendeléseken folyó betegellátási rendnek jártunk utána, amelynek összeállításában segítségünkre volt dr. Földesi Irén főorvos asszony. A rendelőintézetbe lépéskor hőmérőzés történik, illetve a kézfertőtlenítő használata is kötelező.
-A járványügyi helyzet megváltoztatta a betegforgalmunkat. Az a központi intézkedés határoz meg mindent, amely szerint csak sürgősségi betegellátás van valamennyi szakellátó helyen. Ugyanakkor azt tapasztaljuk, hogy sokak bizonytalanok abban, hogy mit is jelent a sürgősségi ellátás – magyarázza dr. Földesi Irén. A főorvos asszony kitért arra, hogy Rendelőintézetben valamennyi szakrendelés változatlanul működik, még akkor is, ha úgynevezett sürgősségi betegellátás van. A kórházi ambulanciákon, vagyis a kórházban működő szakellátó helyeken jelenleg nem történik betegellátás, mivel, kórház területén belül vannak, ahol látogatási és bejárási tilalom van érvényben. Aki nem krónikus beteg, hanem akutan jelentkezik egy probléma, az első teendő, hogy felhívja családorvosát telefonon. Miután egyeztettek a családorvossal, és úgy látja, hogy szükség van szakellátásra, bármilyen területen, akkor kiad egy beutalót. Ezzel a beutalóval, sürgősségi megjegyzéssel lehet felkeresni az adott szakrendelést, ahol kérik, hogy a betegek előzetesen egyeztessenek telefonon. A kórház honlapján frissültek a telefonos elérhetőségek, a szakszemélyzet el tudja mondani, hogy mikor, milyen módon tudják fogadni a pácienst. Nem kell napokat, heteket várni az előjegyzésre, hiszen sürgősségi ellátás van.
Ha például valakinek jelentkezik valamilyen hasi panasza és szeretné megmutatni egy belgyógyász szakorvosnak, akkor biztosan tudjuk fogadni – hangsúlyozta a főorvos asszony. Persze, vannak olyan sürgős esetek is, életet veszélyeztető állapotok, amelyek során az SBO-t kell felkeresniük a pácienseknek. – Vannak olyan szakrendelések, amelyek a normál időben sem beutaló kötelesek. Ilyen a bőrgyógyászat, az urológiai vagy a fül-orr-gégészeti szakrendelés. Mégis azt tanácsolom, hogy előtte egyeztessenek a családorvosukkal, mielőtt felkeresnék az említett rendeléseket – tette hozzá. Ha például valakinek olyan krónikus betegsége van, mint a diabétesz, és azt tapasztalja, hogy folyamatosan emelkednek a vércukorértékei, ahhoz nem kell külön felkeresni a háziorvost, hiszen mi gondozzuk, de egy előzetes telefonos egyeztetést kérnénk. Valamennyi szakrendelésen kérik a maszk használatát, egymás védelmében. Akinek nincs, azok számára biztosít az intézmény. A kórház belépő helyein hőmérőzés zajlik, illetve a kézfertőtlenítés használata kötelező. Akinek a hőmérséklete 37,5, abban az esetben az az eljárási rend, hogy a földszinten lévő belgyógyászat szakrendelésre irányítják a pácienst és a belgyógyász szakorvos dönt, hogyan tovább. Ha valakinek felső légúti tünete van (hőemelkedés, láz, fejfájás, köhögés), minden esetben a háziorvosát értesítse. Hangsúlyozni szeretném, hogy senki nem marad ellátatlanul. Nem szeretnénk, hogy Szentesen és körzetében a járványhelyzet miatt kezelhető betegségek ellátatlanul maradjanak, hiszen eddig városunkban három koronavírusos beteg volt, és mennyien vannak, akiknek szív, vese, cukor, érrendszeri, epe vagy épp gyomorproblémájuk van. A más betegségekben élők nem szenvedhetnek hátrányt a járvány miatt. A kötelező előírásokat be kell tartani, a szakrendelések működnek, és kérjük a páciensek együttműködését. El kell kerülni a pánikot, ugyanakkor nem szabad ezt a körülményt figyelmen kívül hagyni sem. A kettő között kellene megtalálni a normál egyensúlyt – tanácsolta dr. Földesi Irén.
Szakrendelések:
Szemészeti szakrendelés
Ez egy nagy forgalmú szakrendelés, ahol betegség miatt csökkentett volt a szakellátás. Jelenleg is egy szakorvos van, aki páros héten, kedden és pénteken 8-tól 12 óráig, illetve páratlan héten, kedden 8-tól 12 óráig rendel.
Fül-Orr Gégészet szakrendelés
A rendelés a megszokott rendelési időben történik, kérik, hogy lehetőleg délig érjenek be a páciensek.
Kardiológia szakrendelés
A kardiológia, a diabetológia, a tüdő-ideg-és bőrgondozó, esetében is szokásos évenkénti kontrolok tolódnak abban az esetben, ha nincs panasz. Sürgős esetben telefon, reggel 8-tól 14 óráig lehet keresni a fenti szakrendeléseket.
Ortopéd szakrendelés
A szakrendelés beutaló nélkül is felkereshető sürgős esetben 8-tól 12 óráig. Lehetőség van gyógyszer és gyógyászati segédeszköz felírására telefonos megkeresés útján, E-recept formájában. Lehetőség szerint szájmaszk használatát kérik.
Szájsebészeti Ambulancia
Hétfőtől csütörtökig, 8-tól 12 óráig várják a pácienseket, a szakrendelés beutalóköteles. Kérik az érdeklődőket, hogy fájó foggal, ínnyel, nyelvvel a körzeti orvosukat, családorvosukat keressék fel telefonon. Van fogorvosi ellátás, ilyen esetekben a fogorvosokat keressék, ők döntenek arról, hogy igényel-e az eset szájsebészeti ellátást, és a fogorvos megírja a beutalót.
Sebészeti szakrendelés
Kérik a betegeket, hogy probléma esetén hétköznap 10 óráig szíveskedjenek megjelenni. Az érsebészeti, gyermeksebészeti szakrendelés, valamint az emlőbizottsági rendelés bizonytalan ideig szünetel. Telefonon készséggel állnak a betegek rendelkezésére. Rendelési időn kívül, sürgős esetekben kérik, hogy a Sürgősségi Osztályon jelentkezzenek.
Gyermekneurológiai Szakrendelés
Májustól keddenként 13-tól 16 óráig. Felső-légúti megbetegedés esetén telefonos egyeztetés javasolt.
Fejlődésneurológiai Szakrendelés
Májustól, keddenként 13-tól 15 óráig. Felső-légúti megbetegedés esetén telefonos egyeztetés javasolt.
Pszichiátriai Szakrendelő és Gondozó
Az injekcióra berendelt betegeket várják a megadott kontrollidőpontban, receptfelírás kérhető a 06/63 312-174-es telefonszámon, amennyiben nincs panasz. Csak sürgős esetben keressék fel a gondozót személyese, szájmaszkban.
Addiktológiai Gondozó és Drogambulancia
Az injekcióra berendelt betegeket várják a megadott kontrollidőpontban, receptfelírás kérhető a 06/63 500-844-es telefonszámon, amennyiben nincs panasz. Csak sürgős esetben keressék fel a gondozót személyen, szájmaszkban.
Reumatológiai Szakrendelés
Mivel a gyógyfürdő zárva van, így a jelenlegi rendelés a rendelőintézet első emeletén zajlik, a 101-es szobában. Minden héten, szerdán 8 és 13:30 között tudnak a betegek telefonálni a 117-es melléken. A gondozott betegek gyógyszeres ellátása elektronikus úton történik.
Traumatológiai Szakrendelés
Minden nap van szakrendelés 8-tól 12 óráig. Az aktuális kötéscserét folyamatosan végzik.
Urológiai Szakrendelés, Tüdőszűrés
Nem beutalóköteles szakrendelés, tudják a betegeket fogadni.
Előzetes telefonos egyeztetés szükséges.
Bőrgyógyászati Szakrendelés
Sürgős esetben reggel fél 8-tól kereshetik fel a szakrendelést és kérik az előzetes telefonos egyeztetést. A rendelés nem beutaló köteles.
Gasztroenterológia
A szakrendelés működik, de csak sürgős jelzéssel ellátott beutalóval, akut ellátás folyik. Epe, hasnyál, gyomor, bélrendszeri és máj problémák tartozhatnak ide. Sürgős esetnek minősül egy csillapíthatatlan hányás, véres széklet, hasi fájdalom, de ezek is olyan súlyosságot képviselnek, amikor már nem a szakrendelés, hanem a Sürgősségi Betegellátó helyet kell felkeresni.
A Gyermek Gasztroenterológia szakrendelés szünetel a további rendelkezésig.
Onkológiai Szakrendelés
7-től 15 óráig van szakrendelés. Gyógyszert telefonon kérhetnek. Kísérő csak szükség esetén jöjjön, maszk használata kötelező. A frissen felfedezett daganatos betegeket, és a panaszos betegeket ellátják.
Olvasói kérdések:
Kisebb nőgyógyászati problémám van, hová fordulhatok?
Szülészet, Nőgyógyászat nincs a Rendelőintézetben, kizárólag a kórházban, háziorvosi beutalóval be lehet menni. Tehát, ha valakinek nőgyógyászati problémája van, amelyet kezelni kell, akkor a háziorvos megírja a beutalót, amellyel felkeresheti az osztályt. Súlyos esetben viszont az SBO-ra javasolt menni.
Kell-e cukorterheléses vizsgálat a kismamáknak?
A kismamáknak 24-26. héten szoktuk elvégezni, problémamentes esetben. Nem tudom azt mondani, hogy a kismamák ne csináltassák meg ezt a vizsgálatot, hiszen igaz, hogy szűrővizsgálat, de, ha ez elmarad, és emiatt nem kerül felfedezésre egy magasabb vércukor érték, az a születendő gyermek számára veszélyes lehet. Tehát a szűrővizsgálat elmaradása nem közvetlen életveszélyt jelent, de ki tudja, hogy normál értéket kapunk-e, ha valamit nem végzünk el?
Mit tegyek, ha szorongok? Online vagy telefonospszichológiai tanácsadásra van-e Szentesen lehetőség?
A Szentesi Egészségfejlesztési Iroda közösségi oldalán elérhetőek relaxációs gyakorlatok és lelki segítséget kaphatnak azok, akik ebben a veszélyhelyzetben nehezen viselik a bezártságot, magányosak, szoronganak a mindennapokban. Ezért, felkértük Gyerkó Attila Levente pszichológus, alkalmazott egészségpszichológiai szakpszichológus jelölt, relaxációs terapeutát, hogy információs anyagait ossza meg a Szentesi Egészségfejlesztési Iroda követőivel.
Halupa B. Eszter