Februárban megszerezte élete első felnőtt bajnoki címét, ezt követően pedig ambíciókkal felvértezve várta 2020 lehetőségeit Drahota-Szabó Dorka. A pandémia azonban fenekestül felforgatta a szentesi teniszező tavalyi terveit, ám mint sokan, ő is kihozta a legtöbbet ebből a nehéz időszakból. Dorka az idei évre is a fejlődést tűzte ki célul, melyben a Magyar Tenisz Szövetség is támogatja. A 18 éves reménységgel beszélgettünk.

Hétről hétre, sőt napról napra pontosan megtervezett versenynaptár szerint kezdte a 2020-as évet a szegedi színekben versenyző Drahota-Szabó Dorka. A 6 hetes intenzív alapozás kiváló formába hozta a teniszezőt, a felkészülés utolsó hetét pedig Pozsonyban töltötte Dominika Cibulková visszavonult
szlovák teniszezőnő, egykori világbajnok akadémiáján. A versenyszezon parádésan indult, hiszen februárban Dorka megnyerte a Fedett Pályás Felnőtt Magyar Bajnokságot, ami nagyon pozitívan hatott a mentális felkészültségére is. A nemzetközi sorozatot két törökországi versennyel kezdte, majd elutazott Dél-Amerikába, ahol 3 versenyen szerepelt volna, ám valósággal haza kellett menekülnie az azonnali lezárások miatt. – Tulajdonképpen hirtelen minden szálat elvágtak március elején, a terveket el kellett felejteni és ki kellett találnunk, hogyan is vészeljük át ezt az időszakot. Az edzéslehetőségeim továbbra is adottak voltak, de nagyon hiányoztak a versenyek, hiszen nem tudtuk felmérni, hol is állok jelenleg – kezdi Dorka.

A bizonytalan időszak közel 2 hónapig tartott, májusban egy meghívásos tornán, a Budapest Bajnokságon szerepelt Nagy Péter és Babos Tímea csapatában, ahol bronzéremmel zártak. A Magyar Tenisz Szövetség gondozásában megvalósult eseményt a közmédia sportcsatornája is közvetítette így egy ország „szeme előtt” teniszezett a szentesi kiválóság. A világranglista versenysorozatban azonban hosszabb szünet következett, szeptemberig esélye sem volt az újabb pontok begyűjtésére.

Az edzések, a felkészülés monoton sorozatát néhány hazai verseny szakította meg, és a Cibulková Akadémiára is kiutazott. Augusztus közepén aztán jött a hír, a Nemzetközi Teniszszövetség (ITF) szigorú protokolláris rendszerben (buborék) engedélyezte a versenyek újraindítását. – Nehéz volt felvenni ezt a formát, de nem volt más lehetőség, így tudtam csak nemzetközi versenyen pályára lépni. A versenynélküliség nagyon megkavarta a tenisztársadalmat, a meccshiány miatt óriási tumultus alakult ki. Egy 25 ezer dolláros versenyre a világranglista TOP 100-200-as versenyzői is neveztek, amit alapesetben nem szoktak. Ennek hatására a hátrébb lévő versenyzők kiszorultak a főtábláról, így sokan – köztük én is – a 15 ezer dolláros versenyekre léptek vissza, ahol ugyancsak erős mezőny gyűlt össze, így a főtáblára jutás már siker volt. Azt terveztük, hogy 2020-ban már 25 ezres versenyeken is indulok, mert nagyobb a pontszerzési lehetőség, de ilyen szempontból a terveimet keresztül húzta a vírus miatt kialakult helyzet – részletezi Dorka.

Újabb kihívásokat és egyben sikereket hozott az ősz, a teniszező egy 3 állomásos túrán vett részt Szlovéniában, Csehországban és Franciaországban. Ez a körút azért is volt különleges számára, mert 18 évesen, életében először utazott versenyekre edzői kíséret nélkül, egy társával. A túrát siker koronázta, Franciaországban Dorka élete első ITF döntőjét játszotta, ahol egy nagyon színvonalas összecsapáson végül alul maradt. A nemzetközi versenysorozat a járványhelyzet súlyosbodása miatt az ősz végén ismét félbeszakadt, egyre csak törölték a versenyeket a naptárból. – Hullámvölgyekkel teli év volt, de úgy érzem, meg voltak a pozitívumai is: a fedett pályás bajnoki cím, a nyári meghívásos versenyek, az ITF döntő – ezek mind nagyon pozitív dolgok a pályafutásom szempontjából, de sajnos az év nagy része a túlélésről a formában maradásról szólt – mondja a fiatal sportoló.

Dorka bízik abban, hogy 2021 a sport szempontjából sokkal kedvezőbb év lesz. Ahogy mondja, látszik, hogy a buborék-rendszer és a szigorú előírások betartásával megrendezhetők a versenyek, melyek Európában már most, januárban elindulnak. A prioritás, hogy minél több versenyen szerepeljen. Komoly irányvonal is kialakult a közelmúltban, hiszen a Magyar Tenisz Szövetség is elismerte a Dorkában rejlő potenciált, és a sportoló mögé állt. A szövetség a kiemelt versenyzői támogatás mellett szakmailag is segíti a szentesi teniszezőt, a Billie Jean King-Kupa csapat (egykor Fed-Kupa), tehát a magyar felnőtt válogatott vendégeként komoly lehetőségeket kap arra, hogy Budapesten tanuljon és a hazai elit versenyzőkkel és mentorokkal – köztük Babos Csaba kapitánnyal – készüljön. Az edzések már ezen a héten megkezdődnek a fővárosban, Dorka pedig zárásként annyit mondott, idén bepótolja, ami a tavalyi évben elmaradt.

 

 

Sebők Tamás

Kapcsolatfelvétel

Ha éppen nem vagyunk elérhetők, küldjön e-mailt!