Formabontó megoldással jelentkezik a Koszta József Múzeum, a járványhelyzethez igazodva az interneten keresztül folytatja muzeológiai tevékenységét együttműködésben a városi könyvtárral. Tízrészes helytörténeti sorozatot készítenek Vágvölgyi Zoltán Szentesi anekdoták című kötetéből, Farkas László Róbert múzeumigazgató tolmácsolásában. A forgatás április 16-án indult a Fridrich Fényírdában, ahol betekinthettünk az előkészületekbe. A történeteket hétfő esténként hallgathatjuk meg Koszta Józsefről, Fridrich Jánosról vagy Őze Lajosról a múzeum Facebook oldalán.
A múzeum összefogott a könyvtárral, és a régimódi történetmesélés hagyományát kívánják meghonosítani a dél-alföldi régióban. Az otthon töltött estéket szeretnék tartalmasabbá tenni, kellemes órákat szerezve ezzel a jövőbeni látogatóknak és olvasóknak, hangsúlyozta a forgatás előtt Farkas László Róbert, a múzeum igazgatója. A városi könyvtár kiadványából, a Szentesi anekdoták című kötetből olvas fel az intézményvezető. – Hisszük, hogy ezzel a megoldással több emberhez tudjuk eljuttatni a kultúrát, a történetek által még közelebb kerülhetnek a nézőkhöz olyan neves szentesi személyiségek, mint Csallány Gábor múzeumalapító, Koszta József és Tokácsli Lajos festőművészek vagy Fridrich János – fogalmazott.
Sallainé Gresó Klára, a könyvtár igazgatója elmondta, hogy három kötetet jelentettek meg a Szentesi anekdotákból – az utolsót 2019 januárjában -, melyeket náluk meg is lehet vásárolni. A múzeummal való együttműködést tovább folytatnák az interneten keresztül. A könyv szerkesztője Vágvölgyi Zoltán, akit eredetileg Szentes irodalmi múltja és helytörténete érdekelt. A régi szentesiek memoárjaikban, leveleikben sok olyan emléket őriztek meg, amelyek kedvesek, humorosak és tanulságosak, röviden elmondhatók és leírhatók. Úgy gondolta, hogy ezek a történetek ne vesszenek a múlt homályába, és végül három kötetet szerkesztett belőlük. – Számomra mindegyik nagyon érdekes. Főleg Szentes múltjának jeles személyeiről tudhatunk meg sokat, Rózsa Gáborról vagy Pollák Antalról, aki híres feltaláló volt. Bugyi tanár úrhoz kapcsolódik a legtöbb történet, amelyeket saját levelezésében írt le, és amelyek a szentesi levéltárban fellelhetőek és kutathatóak.
Szijj András, a sorozat ötletgazdája szerint az extrém idők extrém megoldásokat kívánnak, és most kifejezetten nagy szükség van a kultúrára. Folyamatosan azon dolgoznak, hogy élményt adjanak az embereknek. Nem ez az egyetlen, amire készülnek, további tartalmak jelennek meg a későbbiekben a múzeum közösségi média felületein. Egyelőre annyit árult el, hogy a háttérben rengeteg kreatív munka folyik, többek között podcastek gyártását is elkezdték. Az egyik elsődleges mintája a New-York-i Metropolitan múzeum, ahol többször is járt. – Egészen elképesztő és csodálatos, amit az online világban csinálnak. A mi magunk körülményeihez képest a saját módszereinkkel valami újat szeretnénk felmutatni. Ezeket a történeteket egy okostelefonnal, 4K minőségben rögzítjük, ez olyan szintű felbontást jelent, ami tűéles képet ad akár a mozivásznon is. Ha valaki akar, akkor ezekben az időkben is tud érdekes, izgalmas tartalmakat szolgáltatni. Lehet, hogy kétszer annyi munka, de megéri – fogalmazott a kreatív szakember.
Palicska Irén